DEUTSCHENGLISH
Sports Program Trainers

HERE IT IS - THE COURSE PROGRAM OF THE SUMMER SEMESTER 2017!

YOU HAVE 70 OPPORTUNITIES TO STRENGTHEN YOUR FITNESS.

CAMPUS SPORT WISHES YOU A GREAT TIME WITH THE COURSES.

IF YOU HAVE TROUBLE WITH TRANSLATION WE WILL HELP YOU (SPORT@DONAU-UNI.AC.AT or +43/2732 893 2038).)

Nr. Kursname Tag Uhrzeit Dauer
1 Aikido Tuesday 20:00 12 x 120min
2 Badminton Tuesday 18:30 12 x 90min
3 Basketball Thursday 20:00 14 x 90min
4 Belly-Buttocks-Legs Monday 19:00 12 x 50min
5 Belly-Bottcoks-Legs Monday 19:50 12 x 50min
6 Belly-Bottcoks-Legs
Thursday 17:45 12 x 50min
7 Biodanza Thursday 17:30 10 x 90min
8 Body Fitness Tuesday 18:00 12 x 60min
9 Bouldering Wednesday 18:00 4 x 90min + 2 x 5h
10 Core Training Wednesday 19:00 12 x 90min
11 Crossfit Monday 18:00 12 x 60min
12 Crossfit Wednesday 17:45 12 x 60min

13

Crossfit Wednesday 18:45 12 x 60min
14 Parent-child-gamnastics Thursday 17:00 14 x 60min
15 Fencing Tuesday 19:45 12 x 90min
16 Fencing Thursday 19:45 12 x 45min
17 Functional Circle Monday 19:15 12 x 90min
18 Football Tuesday 18:00 14 x 120min
19 Apparatus Gymnastics Tuesday 20:00 12 x 75min
20 HIIT Training Tuesday 18:00 12 x 60min
21 HIIT Training Thursday 18:45 12 x 60min
22 Judo for adults Monday 19:15 12 x 90min
23 Judo for children (from 6 years) Wednesday 15:00 12 x 50min
24 Judo for children (from 8 years) Wednesday 17:00 12 x 60min
25 KKA Cross Fight Monday 19:00 16 x 120min
26 KKA Healthy & Fit Wednesday 19:00 12 x 90min
27 KKA Kids Self Defence Friday 17:00 16 x 60min
28 KKA Street Defence Tuesday 19:00 16 x 150min
29 Kayak Tuesday 17:00 6 x 90min
30 Karate Wednesday 19:00 12 x 90min
31 Kinesiology & Self-awareness Thursday  18:15 12 x 90min
 32 Climbing Outdoor - Beginners Monday 18:00 8 x 120min
 33 Climbing Outdoor - Advanced 1 Monday 18:00 8 x 120min
 34 Climbing Outdoor - Advanced 2 Monday 18:00 8 x 120min
 35 Strength training in the morging Tuesday 07:45 12 x 45min
 36 Krav Maga Thursday 20:00 12 x 120min
 37 Running technique training Tuesday 19:00 12 x 90min
 38 Motiric skills training Monday 17:45 12 x 90min
 39 Mountainbiking Wednesday 18:00 10 x 90min
 40 Parkour & Freerunning Thursday 20:00 12 x 90min

 41

Pilates Tuesday 18:00 12 x 60min
 42 Qi Gong Thursday 20:00 12 x 75min
 43 Rowing Tuesday 17:00 8 x 90min
 44 Rowing Tuesday 18:30 8 x 90min
 45 Rowing Thursday 17:00 8 x 90min
 46 Rowing Thursday 18:30 8 x 90min
 47 Rugby Wednesday 19:00 12 x 120min
 48 Swimming Tuesday 19:00 12 x 75min
 49 Smovey Wednesday 16:30 12 x 45min
 50 Stand Up Paddling Monday 18:00 6 x 90min
 51 Tanzen Thursday 19:00 10 x 90min
 52 Thai Boxing Tuesday 19:30 12 x 90min
 53 Volleyball Advanced Wednesday 18:00 12 x 75min
 54 Volleyball Basic Wednesday 19:15 12 x 75min
 55 Volleyball Pro Wednesday 20:00 12 x 75min
 56 Yoga Intensive Thursday 19:00 12 x 60min
 57 Yoga in the morning Wednesday 08:00 12 x 45min
 58 Yoga for women Thursday 18:30 12 x 75min
 59 Yoga with Denise and Stefan Tuesday 17:30 12 x 75min
 60 Yoga with Denise and Stefan Tuesday 18:45 12 x 75min

 61

Yoga with Georg Wöginger Tuesday 18:00 12 x 120min
 62 Yoga with Georg Wöginger Wednesday 17:30 12 x 120min
 63 Akrobatics for kids (YOUNG-UNG) Monday 18:45 12 x 60min
 64 Self-protection for everybody (YOUNG-UNG) Tuesday 18:45 12 x 60min
 65 Taekwondo (YOUNG-UNG) Monday 20:00 12 x 60min
 66 Taekwondo for the wohle family (YOUNG-UNG) Thursday 18:15 12 x 60min
 67 Taekwondo for kids (YOUNG-UNG) Wednesday 17:00 12 x 60min
 68 Taekwondo for infants (YOUNG-UNG) Wednesday 16:15 12 x 45min
 69 Zumba Fitness Tuesday 20:15 12 x 60min
 70 Zumba Toning Thursday 18:00 12 x 60min